Wszystko co związane z elektryką

Klimatyzator mobilny kontra stacjonarny

Czym się różni klimatyzator mobilny i stacjonarny?

klimatyzator mobilny

Wybór klimatyzatora

Decydując się na zakup klimatyzatora, pojawia się dylemat: wybrać klimatyzator mobilny, czy stacjonarny? Każde z tych urządzeń ma swoje plusy i minusy, które warto uwzględnić, zanim podejmie się ostateczną decyzję. Może finalnie najlepszy będzie klimatyzator i oczyszczacz powietrza? Każdy musi rozważyć wszystkie plusy i minusy oraz dopasować urządzenie do swoich potrzeb.

Klimatyzator mobilny

Klimatyzator mobilny to urządzenie, które, jak sama nazwa wskazuje, można przenosić z miejsca na miejsce. To dobra opcja dla osób, które nie chcą inwestować w stałą instalację klimatyzacyjną, a potrzebują chłodzenia tylko w wybranych pomieszczeniach. Jak każde rozwiązanie, także klimatyzator przenośny ma swoje wady i zalety.

Zalety:

  • mobilność nic nie stoi na przeszkodzie, by klimatyzator przenieść do innego pomieszczenia w przypadku takiej potrzeby
  • łatwa instalacja klimatyzatory mobilne nie wymagają skomplikowanej instalacji. Wystarczy podłączyć je bowiem do zasilania i umieścić rurę wywiewną w oknie.
  • brak konieczności montażu często właściciel lub zarządca nieruchomości nie wyraża zgody na dokonywanie trwałych zmian w strukturze budynku. Klimatyzator mobilny nie wymaga montażu i sprawdzi się jako doraźna klimatyzacja domowa.

Wady:

  • niższa efektywność mobilne jednostki zazwyczaj posiadają mniejszą wydajność niż stacjonarne odpowiedniki
  • hałas tani klimatyzator przenośny może generować spory hałas, będący uciążliwym dla osób przebywających w pomieszczeniu
  • zajęte miejsce klimatyzator stacjonarny najczęściej jest zawieszony na ścianie, gdzie nie przeszkadza i nie zabiera cennego miejsca. Nie można tego samego powiedzieć o mobilnych klimatyzatorach.

Klimatyzator stacjonarny

Klimatyzator stacjonarny, często nazywany split, składa się z jednostki zewnętrznej (skraplacza) i jednej lub więcej jednostek wewnętrznych (parownik). Jest to bardziej zaawansowane i skuteczne rozwiązanie, ale wymaga trwałej instalacji.

Jako zalety jednostek montowanych na stałe, wymienia się przede wszystkich dużą efektywność. Takie klimatyzatory o właściwie dobranej mocy, bez problemu chłodzą większe przestrzenie. Są również cichsze niż klimatyzator przenośny. Dzieje się tak, bowiem jednostka generująca hałas znajduje się na zewnątrz pomieszczenia.

Oczywiście stacjonarny klimatyzator i oczyszczacz powietrza ma też swoje wady. Takie jednostki są droższe zarówno w zakupie i montażu. Szczególnie, że jego instalacja wymaga sporej ingerencji w strukturę budynku. Także serwis klimatyzacji bywa bardziej kosztowny.

klimatyzator mobilnyklimatyzator i oczyszczacz powietrzaklimatyzator przenośnysplitserwis klimatyzacji

Powiązane wpisy

Montaż klimatyzatorów Wrocław

Montaż klimatyzatorów Wrocław by poczuć przyjemny chłód

Powystawowe AGD a klasy energetyczne

Czy powystawowe AGD jest energooszczędne?