Powystawowe AGD a klasy energetyczne

Czy powystawowe AGD jest energooszczędne?

drobne AGD

Powystawowe AGD koszt zakupu, a koszt eksploatacji

Wyposażenie domu w duże i drobne AGD, to spory wydatek. To także spore wyzwanie jeśli chodzi o dobór odpowiednich sprzętów, które spełnią oczekiwania przyszłego użytkownika. Najczęściej wymarzone AGD pozostaje jedynie w sferze marzeń z uwagi na zaporową cenę najnowszych modeli. Jest jednak sposób, aby połączyć aspekty ekonomiczne oraz użytkowe. Powystawowe AGD jest dostępne w umiarkowanych cenach, a często można wśród niego znaleźć topowe modele w obniżonych cenach. Warto jednak podchodzić rozważnie do zakupów, bowiem nie tylko cena wpływa na koszt urządzenia. Klasa energetyczna, to równie istotny aspekt, ponieważ będzie oddziaływać na późniejsze koszty eksploatacji. Jak to wygląda w przypadku sprzętów powystawowych?

Klasy energetyczne

Każde urządzenie elektryczne posiada obecnie oznaczenie klasy energetycznej. Etykiety są widoczne już na pierwszy rzut oka. Nie każdy jednak wie, o czym owe oznaczenia mówią. Najprościej rzecz ujmując, jest to system oznaczania efektywności energetycznej urządzeń. Skala klas energetycznych waha się od A (najbardziej energooszczędne) do G (najmniej oszczędne). Warto jednak pamiętać, że w ostatnim czasie wprowadzono nowe oznaczenia nie zawierające plusów i nastąpiło spore przeskalowanie. Nie objęło jednak wszystkich urządzeń, dlatego ekspres ciśnieniowy sprzed roku bądź dwóch będzie zawierał stare oznaczenia.

Wybór urządzenia o możliwie najlepszej klasie energetycznej ma bezpośredni wpływ na rachunki za prąd i ślad ekologiczny. Nieustanny wzrost cen prądu sprawia, że warto inwestować w najbardziej energooszczędne drobne AGD, a także większe urządzenia. Lodówka bądź klimatyzator i oczyszczacz powietrza mogą zużywać wiele energii elektrycznej.

Inwestowanie w powystawowe AGD

Chcąc zaoszczędzić, można sięgać po powystawowe AGD. Są to urządzenia, które prezentowano w sklepach, na targach bądź innych wydarzeniach. Najczęściej są w nienagannym stanie technicznym, ale mogą posiadać wady wizualne. Z uwagi na częste pakowanie i rozpakowywanie, cichy blender bądź malakser mogą posiadać rysy na obudowie lub uszkodzone opakowanie. Z tego powodu cena urządzenia jest adekwatnie niższa. Często są to topowe modele, dopiero wprowadzane do sprzedaży.

Jednak sytuacja może być również nieco odmienna. Powystawowy ekspres przelewowy może mieć obniżoną cenę z uwagi na stary model, który spędził kilka miesięcy na wystawie sklepowej. W takim wypadku jego klasa energetyczna najprawdopodobniej nie będzie korzystna. W związku z tym oszczędności na niższej cenie zakupu pochłonie większe zużycie prądu. Takie działanie nie będzie miało uzasadnienia ekonomicznego ani środowiskowego. Nieefektywne energetyczne urządzenie pozostawi większy ślad węglowy, a finalnie użytkownik nic nie zyska.

Warto więc rozważnie podchodzić do wyboru sprzętu AGD, nie tylko pochodzącego z wyprzedaży i innych akcji. Również fabrycznie nowe modele mogą być prądożerne.

drobne AGDpowystawowe AGDekspres ciśnieniowyklimatyzator i oczyszczacz powietrzacichy blendermalakserekspres przelewowy